Blog Yayınlarımız Haberler / İncelemeler / Eğitimler

Insurgency, başlangıç ve kullanım klavuzu rehberi

0 Yorumlar
185
01 Ağu 2015

Öncelikle, oynamaya başlamadan önce özellikle kontrol ayarlarınızı en doğru şekilde yapmaya çalışmaya özen gösterin. Mikrofon sahibi olmanız, takım oyunu oynamanızı daha da kolay hale getirecektir. Bas-konuş özelliğini kolay erişilebilir bir tuşa atadığınıza emin olun. Ayrıca taktiksel harita için de kolay ulaşılabilir bir tuş atayın. Ekstra düğmeleri bulunan fareler, bu tür tuşların atanması için ideal bir seçim olacaktır. Oyun için hazır emir-komuta menüsüne "c" tuşuyla ulaşmak mümkün. Basit emirleri veya durum bildirimlerini bu tuştaki menü aracılığıyla da yapabilirsiniz.


Bu aşamadan sonra iki tercihiniz var. İster eğitim modunu oynar ve botlara karşı tecrübe kazanırsınız, isterseniz direkt sunuculara dalarsınız.

Özellikle Türkiye'de yaşayan çoğu oyuncunun kabusu, yüksek gecikme oranları bu oyunda da problem oluşturuyor. Oyunun sizin yerinize maç bulmasını sağlayan özellikleri olsa da "server browser" aracılığıyla kendinize en uygun sunucuyu seçmeniz, oyun keyfi açısından daha yararlı olacaktır.

Oyunun hemen başında aşırı kalabalık sunucularda oynamaya kalkışmamak yapılacak en doğru hareket olacaktır. En fazla 16 kişilik sunucular, henüz oyunun başında nereden geldiği belli olmayan kurşunlarla ölme ihtimalinizi azaltacaktır. Öte yandan, haritalarda daha uzun süre hayatta kalabilmeniz, haritanın ksıa sürede öğrenilmesi ve kilit noktaların ezberlenmesi açısından çok daha yararlı olacaktır. Zaten oyundaki harita sayısı şu an için çok fazla değil ve haritalar, her ne kadar geniş bir alan kaplasa da, oyun kazandıracak birkaç noktaya sahip. Bu tür noktalar genellikle tek girişi bulunan binaların pencereleri, kör açıda kalan köşe noktalar gibi yerler. Ayrıca arabaların arkaları da önemli saklanma yerleri oluşturuyor.

Bir sunucuya girdiğinizde, denge ilkesini gözeten sunucu sizi sayısı eksik olan takıma atacaktır. Bu süreç içinde, belirtilen tuş aracılığıyla (başlangıçta "m" tuşu) rolünüzü ve silahınızı seçeceksiniz.

Sınıfınızı bu ekran aracılığıyla seçeceksiniz.:


Silah seçimi ve ilgili geliştirmeler bu ekranda seçilebilir:Her bir silahın sağ üst köşesinde yazan sayı silahın ne kadar yer kapladığıyla ilgili bir ipucu verecek size. Ayrıca her bir silaha eklenecek parçalar ve üzerinide taşıdığınız her türlü ekipman da bu sayılara sahip. "Supply limit" adı verilen limitin üzerinde eşya taşıma imkanı sunulmuyor. Silahlar ve ekipmanlarla ilgili bölümde, bu geliştirmeler ve en uygun ekipmanı sağlama konusunda ipuçları bulunacak. Hemen aşağıdaki video, bir oyunun başlangıcında yapılması gerekenleri görsel olarak sunuyor:


Gerekli ekipmanı tamamlayıp oyuna daldığınızda ise, daha ilk birkaç dakikada, tek başınıza çok da işe yaramadığınızı düşünmeniz olası. Ancak temel olarak silahın davranışlarına alıştığınızda, ilk öldürüşünüzü alacaksınız ve sonrasında, ilk anlardaki tedirginliği yaşamayacaksınız. Ayrıca henüz çok acemiyken, daha deneyimli olduğunu düşündüğünüz bir oyuncunun arkasından onu korumanız, hem o kişinin davranışlarını öğrenmek açısından, hem de haritadaki önemli yolları keşfetmek açısından işinize yarayacaktır.

Oyunda birçok farklı mod bulunsa da, temel anlamda hepsi önemli noktaları ele geçirme, bu noktaları elde tutma ve düşman üssünü havaya uçurma üzerine kurulu. Ancak bazı oyun modlarında tek yapmanız gereken savunmak veya saldırmak olacak. Bu tür modlarda savunmak daha avantajlı görünen taraf olsa da, takım oyunu oynayan ve ekipmanlarını doğru seçmiş gruplar, taarruz ederken de başarılıdırlar. Ancak elbette üs ele geçirme üzerine kurulu bir oyun gibi dursa da, hayatta kalmak da çok önemli bir faktör.

Sustained Combat sunucularında, reinforcement wave adı verilen bir kavramla karşılaşacaksınız. Bu destek dalgaları, belli sayıda takım arkadaşınız öldüğünde, geri sayım sonucunda onları oyuna dönmesini sağlar. Sayı sıfıra ulaştığında, ölenlerin oyuna dönmesinin tek yolu yeni bir bölgeyi ele geçirmektir. Bu dalgaları nasıl arttırabileceğiniz bir sonraki bölümde anlatılacak.

Ayrıca Co-op modlarda, gerçek oyuncular yapay zekaya karşı mücadele verebilirler. Bu hem öğrenme aşamasında işe yarar bir yöntemdir hem de arkadaşlarınızla aynı takımda, hoşca vakit geçirmenizi sağlar. Genel mantık olarak çok oyunculu modlarda büyük bir farkı bulunmamaktadır Co-op modlarının.

Oyun içi iletişim.

Oyunda 3D VOIP kullanılıyor, yani mikrofon kullandığınız zaman yakın çevredekiler (dost veya düşman) sesinizi duyabiliyor. Bunun dışında takım liderleri (her takımda 2 tane) konuştuğu zaman kendi takımındaki herkes lideri duyabiliyor mesafeden bağımsız olarak.

Ayrıca oyun için komuta çemberi de bulunmaktadır. Standart olarak "C" tuşuyla erişilen bu menüde, fare hareketleriyle durumunuzu bildirebilirsiniz. Temel olarak gideceğiniz hedefi bildirme, hareket ettiğinizi bildirme, bölgenin temiz olduğunu, düşman görüldüğünü bildirme, yardım isteme, emri kabul etme veya reddetme, emir isteme gibi hazır komutlara bu menüden ulaşılabilmektedir. Ayrıca takım lideri iseniz, verdiğiniz komuta ilişkin bazı semboller, takımınızdaki kişilere görünür olacaktır. Örneğin bir noktaya gidilmesini emrettiyseniz, takımınızdaki herkeste o nokta üzerinde özel bir işaret çıkacaktır. Ayrıca farklı talepleriniz için de farklı görseller, oyuncuların ekranında görülecektir. (Örneğin sis bobması istediğiniz yerde bir bulut sembolü takımınızdaki herkes için görünür olacak).

Ayrıca genel ve takım içi olmak üzere yazılı iletişim kurmanız da mümkün ancak bu hem zaman hem de dikkat kaybına sebep olacaktır.

Oyun modları:

Adversarial Match: Hedeflere dayalı canlanma ile stratejik oynayış modu.
-Firefight: Oyunun başında her iki takım birer bölgeye sahiptir. Ortada ise, sahipsiz tek bölge bulunur. Tüm bölgeleri eline geçiren ya da karşı takımı tamamen imha eden taraf, oyunu kazanır.
-Flashpoint: Bölgenin kontrolünü kazan ve düşman zulalarını yok et.


Tactical Operations: Bu kategorideki oyunlarda tek bir hayatınız var. İyi değerlendirmeli, takım oyunu oynamalı ve heyecan aramamalısınız. Sadece takımlar bir bölgeyi ele geçirdiğinde yeniden oyuna girme hakkınız oluyor. Genellikle oyunlar daha kısa sürüyor. Tactical operations kategorisinde şu modları oynayabilirsiniz:
-Vendetta: İki takımında korumak zorunda oluğu birer lideri vardır ve liderleriyle beraber bir hedefi elegeçirmeleri gerekmektedir. Düşman liderini öldürmek yada hedefi elegeçirmek zaferle sonuçlarnır.
-Strike : Bir takım silah zulasını korumaya çalışırken diğer takım onu bulup yok etmeye çalışır.
-Ambush: En zorlu modlardan biridir. Bir takımda VIP bulunur. VIP sadece susturuculu tabanca ile oyuna başlar, ölülerden silah toplayabilir. VIP süre bitmeden çıkış noktasına ulaşabilirse VIP takımı oyunu kazanır.

Sustained Combat: Bu kategoride destek dalgaları vardır. Eğer Cache, yani mühimmat deponuz (ana üssünüz) havaya uçurulursa, yeni bir bölge ele geçirdiğinizde ölü oyuncular yine canlanır ancak ekstra destek dalgası alamazsınız. Cache sağlam olduğu müddetçe, ele geçirdiğiniz her bölge için hem tüm ölü oyuncular oyuna dönecek hem de bir adet destek dalgası kazanacaksınız. Oyunlar genelde daha uzun sürer. Bu kategoride şu modlar vardır:
-Skirmish: Firefight moduna benzer yapıdadır. Üç ele geçirilebilir nokta vardır ayrıca her iki takımın Cache'i bulunmaktadır.
-Occupy: "King of the Hill" moduna benzer. Hedefi kontrol altında tutan takım destek dalgası kazanır. Destek dalgası biten takım oyunu Kaybeder.
-Push: 3 adet bölge sırayla ele geçirilmelidir. Saldıran takım 5, savunan takım 15 dalga ile başlarlar. Saldıran takımın ele geçirdiği her bölge için 5 destek dalgası kazanırlar.
-Infiltrate: Bu oyun modu "capture the flag" moduna benzer. Bir yandan kendi bölgenizi düşman sızmasına(Infiltrate) karşı korurken diğer yandan düşman istihbaratını ele geçirmelisiniz.

Co-operative: Yapay zekaya karşı, verilen görevleri yerine getirebileceğiniz moddur. Yukarıdaki birçok görevi yapmanız beklenebilir.

Silahlar, ekipmanlar ve geliştirmeler:

Bu bölümde genel olarak silahlar ve üzerine yapılacak geliştirmelerden bahsedeceğim. Oyun her ne kadar roller üzerine kurulu olsa da seçtiğiniz role bağlı kalmak zorunda değilsiniz. Bu kısaca şöyle özetlenebilir: Destek sınıfı ile oynarken makinalı silah, keskin nişancı olarak oynarken de sadece dürbünlü silahlara mahkum değilsiniz. Genel anlamda silahlar her iki takım için de farklılıklar gösterse de temelde benzer özelliklere sahipler diyebiliriz. Sonuçta tek bir merminin bile fazlasıyla ölümcül olduğu bir oyun Insurgency ve bu açıdan, silahların ölümcül gücünden çok kullanışlı olması ve sizin oyun planınıza en uygun tepkiyi vermesi önemli.

Temel anlamda Assault Rifle, SMG, LMG, Sniper Rifle türü silahlara sahibiz. Taarruz tüfekleri orta-uzun mesafeli sıçak çatışmalar için, SMG türü kısa mesafeli sıcak çatışmalar için idealken, LMG türü silahlar bir bölgeyi koruma altına almak veya düşmanlara karşı "baskı ateşi" sağlamakta kullanılıyor. Sniper tüfekleri ise bildiğiniz, yüksek kalibreli, dürbünlü ve uzak mesafede etkili silahlar. Ayrıca taarruz tüfekleri de yarı otomatik ve tam otomatik olmak üzere farklılıklar gösteriyor. Silahlarınızı seçtikten sonra, aynı menüde üzerinde yapabileceğiniz değişiklikleri göreceksiniz. Bunlar çeşitli kategorilerde sınıflandırılmış ve bir kategoriden sadece bir geliştirme seçilebiliyor. Silahlara yapılacak eklemeler ise genel olarak şu şekilde:


-Namlu eklentileri: 
*Heavy Barrel: 1 Supply point karşılığında alacağınız bu eklenti, isabet oranını arttırıyor. ( Sadece security takımı için açık bir eklenti )
*Supressor: 4 SP karşılığı alınan bu eklenti sayesinde silahınızın sesinin duyulması zorlaşıyor, ateş ederken namludan çıkan ateş efekti yok oluyor ve gizli kalmanızı kolaylaştırıyor.
-Namlu yanı eklentileri:
*Flashlight: 1 SP karşılığı aldığınız bu fener sayesinde, gece haritalarında görüşünüz kolay bir hal alıyor.
*Lasersight: 4 SP'ye mal olan bu eklenti sayesinde, hedefinizi vurmanız daha da kolay bir hal alıyor. Özellikle nişan almanıza gerek kalmadan, laseri düşmanınıza doğrultarak daha seri olabiliyorsunuz.
-Namlu altı eklentileri:
*Foregrip: Kendi kategorisinde tek eklenti ve 1 SP karşılığı alınıyor. Silahınızın sekme oranını azaltıyor ve hedefi vurmanızı kolaylaştırıyor.
-Nişan alma eklentileri:
*Holographic sight: 1 SP karşılığı alınan bu eklenti, standart göz-gez-arpacık yerine, silahınızın üzerine daha kullanışlı bir nişan alma mekanizması ekliyor. ( Insurgency takımındaki karşılığı Kobra Sight'tır )
*2x Aimpoint (Red dot sight): Orta seviye uzaklıklar için etkili dürbün.(2 SP) 
*Elcan 3.4x Scope (C79 Scope) : Yarı ve tam otomatik tüfekler için uzun mesafe dürbünü. (3 SP)
*4xACOG Scope (PO4x24): Uzun mesafelerde etkili olmak, taarruz tüfekleriyle de sniper rolü üstlenmek için ideal bir eklenti. 4 SP karşılığı eklenebiliyor.
*7xScope /MK4 Scope(8.7x) : Keskin nişancı tüfekleri için (M40A1 ve MOSIN) seçebileceğiniz en gelişmiş dürbün eklentisi

-Mermi eklentileri:
*Tracer Ammo: Herhangi bir SP karşılığı yok, çok ciddi anlamda yarar da sağlamıyor. Hemen herkesin kullandığı mermi türü.
*AP Ammo: Security için 3, Insurgency için 2 SP değerinde. Zırhlı düşmanlara karşı daha etkili olmanızı sağlıyor.
*HP Ammo: Security için 4, Insurgency için 3 SP karşılığı alınıyor, zırhsız düşmanlara karşı, direkt temasta daha etkili olmanızı sağlıyor.
Bunların yanında her iki takım için de 1 SP karşılığı sahip olunabilen 2. silah olarak tabancalar mevcut. Yukarıdaki eklentilerin bir kısmı, tabancalarda da kullanılabiliyor. Ayrıca 2 SP karşılığı alınan M67 parça tesirli el bombası, ANM-14 yanıcı bomba (3SP), molotof kokteyli (2SP) ya da 1 SP karşılığı alınan M18 sis ve M84 flash bombaları da mevcut. SP karşılıkları bazen rolden, role ve takımdan takıma değişiklik gösterebilmekte. Örneğin Security takımında Light Armor, mermilerin etkisini biraz olsun azaltan zırhınız, 0 SP karşılığı alınabiliyorken Insurgency takımında 2 SP'ye mal oluyor. Bunun yanında taşıyabileceğiniz maksimum şarjör miktarını etkileyen Chest rig'in birinci seviyesi de bazı roller için 0, bazı roller için 1 SP karşılığında alınabiliyor. Bunların yanında C4, Roketatar veya Bazuka gibi silahlar da var. Sadece özel rollere açık olan bu silahlar 4-6 SP arası değerlere sahipler. Özellikle düşman mühimmatını patlatma görevlerinde, bu patlayıcılar olmadan görevi tamamlamanız oldukça zordur.
Önemli not: Eklentilerle gelen yeni silah ve ekipmanlar ile ilgili bilgiler güncelleme notları kısmında bulunabilir. Ekipman seçimi ve taktiklerinizde güncelleme notlarını da dikkate almanızı öneriririm.

Temel ipuçları -1-

Önceki iki bölüm aracılığıyla oyuna başlangıç yaptığınızda, önünüzdeki tek sıkıntı muhtemelen daha tecrübeli düşmanlarla oynayacak olmanız. Burada birkaç temel ipucu aracılığıyla, zor anlarda doğaçlama yapmanızı kolay hale getirmeyi amaçlıyorum. Birkaç saatlik tecrübenin ardından haritaları daha iyi tanıyacak ve kendi stratejilerinizi üreteceksiniz:

* İlk birkaç saatinizde, tecrübelileri takip edin. Haritaları olabildiğince aklınızda tutun ve düşmanların size nereden yaklaştıklarını ezberlemeye çalışın. Bir takımla oynarken en azından haritanın bir yarısını büyük oranda öğrenebilirsiniz. 

* Tek takıma bağlı kalmayın. Her haritayı iki takımla da mümkün olduğunda oynayın. Bu sayede iki takımın da spawn noktalarına yakın saklanma yerlerini, hangi yolları izleyebileceğini daha çabuk öğrenirsiniz ve rakiplerinizin bir adım önünde olabilirsiniz.

* Diğer oyunlardaki istatistiklerinizi yakalamayı beklemeyin. 20 kill, 15 asistli oyunlarınızı unutun. Insurgency gibi bir oyunda bir roundda 10 kill almak bile büyük bir başarı sayılır. Öte yandan rakiplerinizi öldürmek yerine önemli bölgeleri ele geçirirseniz hem daha çok puan kazanırsınız hem de takımınızda değer görmeniz olası olur.

* Önce düşünün sonra tetiği çekin: Takım arkadaşınızı vurma durumu oyundaki en büyük sıkıntı. Mikrofonla haberleşme kurulmadığında, sık sık kaza kurşunlarına kurban gidebilirsiniz ya da arkadaşlarınızı vurabilirsiniz. Reflekslerinize hakim olmaya çalışın ve patlayıcı bir silah kullanmadan önce, hedefinize yakın takım arkadaşınız olmadığına emin olun.

* Ya hep beraber, ha hiçbirimiz: Takım oyunu kazanmaya giden en kestirme yol. Ancak sizin takım oyunu oynamak istemeniz tek başınıza yeterli değil. Oyun içinde, şu an oyunun tam olarak mantığını kavrayamamış bir kitle var ve takım oyununa büyük darbe vuruyorlar. Ancak koordinasyonu sağlam birileriyle dolu bir sunucuda (özellikle Alman sunucuları), takım oyunu her iki tarafın da tek amacı olacaktır.

* Eğitim şart: Bu rehber sadece temel bir amaca hizmet etmekte. Her silahın davranışını ve haritaları öğrenmenin en acısız yolu eğitim görevlerini yapmak. Özellikle arkadaşlarınızla gireceksiniz Co-op olarak botlara karşı oynarsanız öğrenme hızınızı arttırabilirsiniz. 

* Dolu musun boş musun?: Otomatik olarak şarjör değiştirmek gibi bir avantajınız Insurgency'de yok. Ayrıca kaç merminiz kaldığını da gösteren bir arayüzün olmayışı da sizi mermi saymaya zorluyor. Çatışmanın ortasında şarjörünüz boşalırsa, tetiğe basmaya devam etseniz de boş bir klik sesi duymaktan başka bir şey olmayacak. Bu yüzden her sıcak çatışma sonrası, yeterince mermi harcadığınızı düşünüyorsanız mutlaka şarjör değiştirin. Ancak bunu çok sık yapmak da, doğru bir davranış olmayacaktır. Ayrıca içinde bir tek mermi kalmış olsa bile, yeni şarjör taktığınızda eskisini atmıyorsunuz. Bu az mermili şarjör sıranın sonuna ekleniyor ve birkaç dakika sonra, içinde az mermi kalmış şarjörü tutacağınız anlamına geliyor. 

* Oyuna başladığınızda şarjör değiştirirseniz silahda fazladan 1 mermi bunundurmuş olursunuz. Özellikle tabanca ve pompalı tüfekte fazladan 1 mermi/fişek hayat kurtarabilir. Şarjör tamamen boşaldıktan sonra tekrar ekstra mermi olması için 2 kere şarjör değiştirmeniz gerekecek.

* Koşmak her zaman sağlıklı değildir: Koşu hızınızı etkileyen faktör, silah ve ekipman seçimi sırasında, sağ altta göreceğiniz ağırlık tablosudur. Ne kadar yüklü olursanız o kadar yavaş koşarsınız. Burada hedefinizi iyi belirlemelisiniz. Eğer hızlı olup üsleri erkenden ele geçirme amacındaysanız minimum ekipmanla hafif kalmayı denemelisiniz. Ancak çatışmalarda başarılı olmak için ekipmanlara ihtiyacınız olacaktır. Ayrıca koşmak, nişan alma ve hedefi vurma ihtimalinizi de büyük oranda ortadan kaldıran bir harekettir. Olduğu yerde sizi bekleyen bir düşmanın üzerinde koşarak gitmeniz, gövdenize ya da başınıza yiyeceğiniz iki kurşuna sebep olacaktır.
Temel ipuçları -2-

* Kendinizi tanıyın: Oyun stilinizi en uygun hale getirdikten sonra, silahlarınızı bu tarza uygun şekilde seçin. Yakın ve sıcak çatışmaları tercih edecekseniz dürbünlere ihtiyacınız olmayacaktır. Ya da uzaktan iş bitirecekseniz, zırh tercihinizi bir kere daha gözden geçirebilirsiniz.

* Oyundaki ışıklandırmayı mutlaka hesaba katın. Unutmayın ki bir bina içerisinde, karanlıktan aydınlığa bakarken gözlerini kamaşacak ve düşmanınızı zor göreceksiniz.

* Düşmanınızı yanıltın: Bilerek çıkaracağınız ayak sesleri ya da sadece ses çıkarmak için vereceğiniz komutlar ile düşmanınızı tuzağın göbeğine çekmeye çalışın. Ancak bunu olmadık bir zamanda yaparsanız anında başınızda 5 kişi belirebilir.

* Nefesinizi tutun: Özellikle dürbün kullanıyorken nefesinizi tutmanız, isabetinizi büyük oranda arttıracaktır. Standart olarak, sağ tık ile nişan aldığınız sırada "LShift" nefesinizi tutmanızı sağlayacaktır. Ancak bunu fazla kaçırırsanız, sonrasında daha derin nefes alması gerektiğinden, isabetinizi düşürebilir. Zadece uzaktaki düşmanlar için kullanmakta yarar var.

* Fener ve lazer: Fenerler özellikle gece haritalarında işe yarasa da, yaktğınız anda ben burdayım yazılı bir pankart açmışsınız gibi dikkat çekeceksiniz. Bu yüzden karanlıkta fener kullanmak yerine, yavaş ilerleyip gözlerinizi karanlığa alıştırmanız daha yararlı olacaktır. Lazer işaretçilerde ise durum farklı. Kısa mesafe çatışmalarda sizi nişan alma derdinden kurtaran ve kalça atışını kolaylaştıran bu eklenti, pusu kurma aşamasında yerinizi belli edebilir. Duvarlaya lazer imlecinizin yansımadığına emin olun. Eğer lazere ihtiyacınız yok ise kapatın ( standart halinde "g" tuşu ile).

* Gizlilik: Bu tür bir oyunda ne kadar zor olsa da, gizlilik hayatta kalmanızın en önemli anahtarıdır. Koşma halinde zaten ayak sesi çıkarıyorsunuz. bunun yanında çömelme halinde hareket etmek de ses yaratıyor. Bu yüzden standart halinde "LAlt" tuşu ile yürüme hızınızı azaltabilirsiniz. Ayrıca susturucu kullanmanız da özellikle geniş haritalarda, tek bir noktadan ölüm yağdırmanıza imkan tanır.

* Ölü taklidi yap: Bu tecrübeli oyuncularda işe yaramasa da, zaman zaman denemekte yarar olan bir yöntemdir. Oyunda, kimin kimi öldürdüğünü yazan herhangi bir arayüz olmadığı için, bir mermi yedikten sonra, eğer hala hayattaysanız ve düşmanınızın nerede olduğunu kestiremediyseniz, bulunduğunuz bölgede en az iki tane de ceset varsa, hiç ses çıkarmadan ve çaktırmadan bögleden uzaklaşmayı deneyin. Yeni güncelleme ile, hayatta olan oyuncuların skor çizelgesinde kill:death oranlarını görmeleri engellendi. Yani artık, birinin sizi öldürdüğünü anlaması çok daha zor. Ancak skorunu sürekli takip eden kişiler, skoradan kill alıp almadığını hala anlayabilir. Aynı taktik size karşı da uygulanabilir. O yüzden skoru aklınızda tutup, birini vurduğunuzdan emin değilseniz skor aracılığıyla öldürdüğünüzü doğrulamanız daha güvenli olacaktır.

* Ölü değil de hayattayken ekipman değiştirirseniz, ekranın altında re-supply yazısını onaylamanız gerekir. Aksi taktirde, yaptığınız değişiklikler aktif olmayacaktır.

* Mühimmat sandıklarınızın yanında "f" tuşuna basarak cephanenizi yenileyebilir, yeni silahlar alabilirsiniz. Silah değiştirmek için ölmeyi beklemek zorunda değilsiniz.

* Lazım olmadıkça zıplamayın zira bu, hem yerinizin belli olmasına sebep oluyor hem de oyun mekanikleri gereği zıplarken ateş edemiyorsunuz. Aynı şekilde odalara koşup zıplayarak girmek yerine koşup "Lctrl" tuşuyla yerde kayarak girmeyi deneyebilirsiniz.

* Gereksiz yere düşman üssüne ilerlemeyin. Hem ölme ihtimalinizi arttırırsınız hem de yasaklı bölgeye girebilirsiniz. Yasaklı bölgeye girdiğinizde (spawn camp olayını bitirmek amacıyla var), ateş edemezsiniz ve kolay bir hedef olursunuz.


Saldırı ve Savunma:

Oyunda çoğu mod, farklı şekilde görünse de, temelde hepsinde amaç belirli bölgeleri ele geçirmek veya savunmaktan ibaret. Bu noktada saldırı ve savunma arasında bir dengenin oturduğu modlar var. Bu modlarda her iki taraf da eşit sayıda üslerle ve dalgalarla oyuna başlıyor. Bir taraf Cacheini kaybetmedikçe kazandığı her nokta için 1 ekstra destek dalgası alıyor. Bu modda her iki takım da eşit düzeyde taarruz etmek ve eşit düzeyde savunmakla yükümlü. Cachelerin ele geçirilmesinin tek yolu ise, onları patlatmaktan geçiyor. Patlatma görevini sadece C4 ve Bazuka ya da RPG'ler yapabildiğinden, Insurgency takımında "bomber", Security takımında da "demollitions" sınıfları, önemli bir yere sahip. Eğer bu iki sınıftan birisini seçtiyseniz, C4 ya da roketatar almayı kesinlikle unutmayın. Ayrıca, eğer ölürseniz, genellikle takım arkadaşlarınızın, bu patlayıcıları bulması neredeyse imkansız bir hal aldığı için oyunu kazanma ihtimalinizi azaltırsınız. Ancak bu bahsettiğim karşılıklı atak-savunma modlarında, kazanmanın neyse ki tek yolu düşman üssünü havaya uçurmak değil. Bu açıdan, rakip takımı tamamen yok etmek de işinizi görecektir.

Bir diğer modda ise, bir takım sadece saldırı diğeri de sadece savunma yapıyor. Bunlar kendi içlerinde ikiye ayrılabiliyor. Örneğin Push adlı modda, havaya uçurulması gereken bir nokta olmadığı için patlayıcılar o kadar da önemli bir yer tutmuyor. Ancak Search & Destroy gibi modlarda, her bir nokta havaya uçurulmalı. Bu durum, patlayıcı taşıyan sınıfları daha da değerli hale getiriyor. 


Eğer savunma yapan takımın bir parçasıysanız en önemli amacınız olabildiğince çok hayatta kalmak ve düşmanlarınızı olabildiğince çok öldürmek olmalıdır. Ele geçirebileceğiniz herhangi bir bölgenin olmaması, tek hedefinizin size gösterilen bölgelerin savunulması olduğunu ifade ediyor. "Camping" diye tabir edebileceğimiz, taktiksel konumlanmalar ile, savunma görevinizi en iyi şekilde yerine getirebilirsiniz anca haritalar genelde çok büyük olduğundan, sadece bekleyerek oyunu kazanmanız bir hayli zor olacaktır. Savunma aşamasında taktiksel bölgelere konulan C4 patlayıcılar, keskin nişansılar ve LMG türü silahlar en büyük yardımcılarınız olacaktır.

Atak yapan takımda oynuyorsanız, olabildiğince hayatta kalmalısınız. Öldürmek her zaman ikinci planınız olmalı zira belirli bir süre için bir bölgeyi ele geçirmez ya da patlatamazsanız, başlangıçtaki dezavantajınız dolayısıyla oyunu kaybetmeniz işten bile olmayacaktır. Sis bombaları ve taarruz tüfekleri en büyük yardımcınızdır. Ayrıca gizli kalmayı başararak, ele geçirmeniz gereken yerlere sessizce yaklaşabilirseniz bu sizin yararınıza olacaktır. Başlangıçta dezavantajlı olduğunuz için yüksek yerleri ele geçirip, alçaktaki rakiplerinizi engellemeye çalışmanız da yararlı bir davranış olabilir ancak attığınızı vurur hale gelmeden, çok da tercih edilmemesi gereken bir davranıştır. Ayrıca saldırı yapan tarafın, takım oyununu çok daha önemsemesi gerekmektedir. Bir grup düşmanı oyalarken diğer grubun arkadan dolaşabilmesi ancak takım oyunuyla mümkündür. Yine mikrofon bu noktada hayat kurtarıcıdır. Bir bölgeyi ele geçirirken, takımınıza tam olarak nerede olduğunuzu söylemezseniz muhtemelen dost kurşunlarıyla hayata veda edeceksinizdir. Ele geçirme işlemi size öldürmekten çok daha fazla puan kazandıracaktır. Örneğin aşağıdaki ss'lerde de göreceğiniz şekilde, kötü bir k:d oranına sahip olduğum maçlarda, önemli yerleri ele geçirme çabası vererek çok daha fazla kişilerin üzerine yer alabildim:

Takım oyunu oynamaz ve "kill" peşinde koşma arzusuna kapılırsanız, tahminen hem oyunu kaybedecek hem de istediğiniz puanlara ulaşamayacaksınız.

Uygun ekipman seçimi:

Birçok sınıfın olduğu bir oyunda, herkes farklı donanımlarla sahada yerini alıyor. Ancak eğer tecrübesizseniz ve deneme yanılma yöntemiyle zaman akybetmek istemiyorsanız, belki bu bölüm size yardımcı olabilir:

A- Birinci seçenek, çatışmalar yerine, bögleleri ele geçirmeyi tercih etmektir. Bu durumda şunu aklınızdan çıkarmayın. Hız en büyük avantajdır. Büyük oranda taktiksel koşular yapacağınız için, olabildiğince hafif olmalısınız. Çatışmaya girmekten kaçınacağınız için ekstra şarjöre ihtiyacınız olmayacaktır. Chest rig eklentisini hiç almamayı tercih edebilirsiniz. Ayrıca çatışmalarda bulunmamayı tercih edeceğiniz için zırh almanız da yersiz olacaktır. Yakındaki hedefler size sıkıntı yaratacaktır. Bu yüzden "SMG" ya da tam otomatik - burst etkili bir "Assault Rifle" (bundan sonra taarruz tüfeği olarak geçecek) işinizi görecektir. En hafifini tercih etmeye çalışın. Ayrıca 4 SP karşılığında "Laser Sight" eklentisi alırsanız, koşularınız sırasında nişan almakla zaman kaybetmezsiniz. Lazerinizi düşmanın üzerine tutup ateş etmeniz yeterli olacaktır. İkinci bir silaha ihtiyacınız olmayacaktır. Geri kalan mühimmat hakkınızı da sis bombalarından yana kullanabilirsiniz. Zira gerek koşularınız sırasında açık hedef olmamak, gerekse de bölge ele geçiriken rahat bir nefes almak için sis bombası büyük bir yardımcıdır.

B- İkinci seçenekte ise çatışma rolünü üstlenmeyi deneyebilirsiniz. Bu durumda taarruz tüfeğiniz en önemli dostunuz olacaktır. Hem "holographic sight" hem de "laser sight" bir arada kulalnılabilir. Ancak bu ikisini bir arada kullanmak diğer ekipmanlarınızı seçmeyi zor hale getirecektir. Sadece tüfeğim bana yeter diyorsanız hafif zırh + "chest rig" kombinasyonuna sahip olduktan sonra, birinci silahınızı tam olarak geliştirmeyi deneyebilirsiniz. Ancak unutmayın ki çatışmalar sırasında el bombaları ve "flash" bombaları da önemli bir yer tutar. Ayrıca tam otomatik silahlar yerine yarı otomatik ya da 3 atış etkili silahları tercih ederseniz, dengeli bir nişan alma imkanı vermiş olursunuz kendinize. Uzaktaki hedefleri tam otomatik silahlarla indirmek bir hayli zordur.

C- Üçüncü seçenek rakip üssü havaya uçurmanız gerektiğinde, baştacı haline gelen demolitions ve bomber sınıfları. Her iki takımın da sahip olduğu C4, kumandalı patlayıcı ya da RPG-7, AT-4 türü roketatarlar, patlatma işini daha kolay hale getiriyor. Özellikle hedefi vurduğunda bu iki silah son derece ölümcüldür. Bunun yanında, hayatta kalmanız diğer karakterlerden önemli hale gelecektir. Bu yüzden zırh kullanmayı aksatmayın. Ortalıkta fazla koşturmamanız gerekiyor bu sınıfla oynarken. Genelde bina içlerini kullanarak hedefinize yönelmelisiniz. Bina içlerinde ise seri, otomatik silahlar daha çok işinizi görecektir. Patlayıcı ve zırh seçiminizi yaptıktan sonra artan SPlerinizi birincil silahınızı geliştirmeye ya da sis bombası almaya harcayabilirsiniz.

D- Dördüncü seçenekte de Sniper sınıfı var. Eğer bu sınıfta oynuyorsanız iki farklı yöntem belirleyebilirsiniz. İlk yöntemde sniper tüfeğinizi kullanabilirsiniz. Üzerinde çok büyük değişiklikler yapamazsınız bu silahın. Ancak dürbünü kaliteli ve kurşunları ölümcüldür. Eğer bu silahı seçtiyseniz, yakın çatışmalarda kullanmak üzere mutlaka bir tabanca almalısınız yanınıza. Sıcak çatışmalara girmeyeceğiniz için zırh almanıza gerek kalmaz. Chest rig kullanabilirsiniz ancak. Uzun süre ölmeseniz de mermi sıkıntısı yaşamazsınız böylece. Ayrıca kamp yapacağınız noktaya kolayca erişebilmek için sis bombasını da tercih edebilirsiniz. Eğer tabancanıza "laser sight" eklentisini alırsanız, sıcak temas anında dezavantajınız daha az olur. Sniper olarak ikinci tercihinizde ise yarı otomatik silahı deneyebilirsiniz. Bunda çok daha fazla eklenti yapılabiliyor. 4x ACOG dürbünü kulalnırsanız, keskin nişancılık işinizi daha iyi icra edersiniz. Ayrıca bu silaha ekelyebileceğiniz susturucu da yerinizin belirlenmesini güçleştirir. Öldürücü etkisi gerçek bir keskin nişancı tüfeği kadar olmasa da, düzgün bir atışla ölümcül olabilirsiniz. Ayrıca bu silahla yakın dövüşe girmek de daha kolay olacaktır. Bu sayede tabanca kullanmanıza gerek kalmayabilir. Tercih sizin.

E- Beşinci ve son seçenekte ise destek rolünü üstlenebilirsiniz. Bu rolde de aynı keskin nişancı rolünde olduğu gibi iki farklı yöntem deneyebilirsiniz. Birinci yöntemde, bir taarruz tüfeği seçer ve onun geliştirmelerini B şıkkında açıkladığım gibi yapabilir ve sıcak çatışmalara atılabilirsiniz. İkinci yöntemde ise, LMG türü silahınızı seçmeyi deneyebilirsiniz. Bu silahı mobil olarak kullanmak biraz zor olacaktır tepmelerden ötürü. Ancak bir yere sabitledikten sonra, ölüm yağdırabilirsiniz. Ayrıca düşmanın bulunduğu bölgeyi doğru tahmin ederseniz, onları sürekli ateş altında bırakarak üzerlerinde baskı kurabilirsiniz. Böylece takım arkadaşlarınız da daha kolay bir şekilde ilerleyebilir. Ayrıca savunma yaparken de, LMG türü silahlar, düşmanı durdurmada büyük bir önem taşır. Oyun stilinize göre, zırh ve diğer ekipman seçimlerinde kendi tercihinizi oluşturabilirsiniz.

Oyun Güncelleme Notları

-4/8/2014 "Hunt" Güncellemesi(Kaynak[www.playinsurgency.com])


Yeni içerikler
Hunt isimli yeni oyun modu: Tek bir yaşam hakkına sahip olunan bu modda tüm düşmanlar ve zulaları yok edilmeli.
Yeni Harita: Panj. Bunun yanında District, Heights ve Ministry haritaları Co-op Hunt modu için oynanabilir hale getirildi.
Her iki takım içinde namlu altı "grenade-smoke launcher": Security için M-203, Insurgent takımı için GP-25. Ayrıca security için zoom özelliği olmayan red dot optic eklendi (1 supply

Push modunda 3 ele geçirilebilir noktanın yanında son bir zula eklendi. Zula savunması sırasında savunan taraf tüm destek dalgalarını kaybediyor.
Occupy modunun süre ve destek dalgası düzenlendi.
Auto bipod modu değişikliğe uğratıldı, M14'e bipod eklendi.
Bazı silah ve eklentilerin supply değerleri revize edildi.
Foregrips eklentisi support / machinegunnersınıfları için 1 supply daha az yer kaplıyor.
Flashbangler support sınıfından kaldırıldı.
Sis ve flashbangler demolition sınıfından kaldırıldı.
M203-HE Security Demolitions sınıfına eklendi.
GP25-HE Insurgent Striker ve Sapper sınıflarına eklendi.
M203-Smoke Security Specialist, Recon ve Demolitions sınıflarına eklendi..
GP25-Smoke Insurgent Specialist, Scout, Striker ve Sapper sınıflarına eklendi.


(Steamdan alıntıdır. Özgün makale değildir.)

0.0
Son Düzenleme: Salı 21 Şubat 2017 20:40
İlgili Makaleler: Squad Rehberi | Kullanım Kılavuzu
insurgencytr insurgency türkiye kullanım klavuzu kullanım rehberi

Henüz yorum yapılmadı...

Sadece kayıtlı üyeler yorum yapabilir. Lütfen üst kısımda bulunan Kayıt Ol alanına giderek kaydınızı tamamlayınız.